Гормони та сон

З віком з’являються розлади сну, його якість погіршується, стає важко засипати, почуватися у формі протягом дня, виконувати справи з колишньою легкістю та віддачею.

Гормонотерапія може полегшити чи навіть зняти більшість цих проблем. Щоб краще зрозуміти дію гормонів, важливо знати різні фази сну.

Сукупність цих фаз становить цикл, тривалість якого коливається між 1 год 30 хв. і 2 год. Кожен цикл повторюється 3, 4 або 5 разів з латентним періодом кілька секунд між циклами. З моменту, коли людина лягає і заплющує очі, короткі хвилі b-ритму, що надходять з мозку в стані неспання, трансформуються у довгі хвилі a-ритму: м’язи розслаблюються.

Фаза 1.

Ця фаза характеризується заціпенінням та випромінюванням з мозку довгих t-хвиль. Настає легкий сон.

Фаза 2

Після коротких миттєвостей свідомості під час легкого сну серце починає битися повільніше, температура та артеріальний тиск падають. Тривалість 1 та 2 фаз подовжується з плином часу. У віці 45 років вона досягає приблизно 40 хвилин, у людини похилого віку 73 хвилини.

Фаза 3 та 4.

Занурення у глибокий сон. У молодої людини тривалість глибокого сну, що відновлює, досягає близько 3 ч. 30 хв. за ніч, у людини похилого віку вона зменшується до 2 ч. і менше.

Фаза 5.

Парадоксальний сон. Стан глибокого сну поєднується із станом гіперактивності мозку, під час якого очі швидко рухаються. Ця фаза REM (Rapid Eye Movement) дозволяє краще відновлювати сили та переробляти події дня. Чим довша фаза REM, тим краще буде пам’ять. У віці 20 років ця фаза сновидінь триває близько 3 год, але в людини похилого віку скорочується до 1 год. 30 хв.

Гормональна терапія у випадках розладу сну (поганий сон, недостатньо сновидінь) найчастіше становить лікування мелатоніном, одним із похідних серотоніну. Гормон шишковидної залози (епіфіза) – мелатонін – є одним із керуючих елементів регулювання біологічних ритмів організму. При правильному дозуванні він дуже благотворно впливає на сон. Цей гормон зберігає природну структуру сну на всіх фазах та відновлює її, якщо вона порушена. Мелатонін прискорює засинання, розширює спектр церебральних хвиль, коли встановлюється сон. На фазі 2 він уповільнює биття серця і знижує артеріальний тиск, вкорочуючи на третину тривалість 1 і 2 фаз, наближаючи за допомогою цього швидке засинання, властиве молодим людям (в середньому на 45% швидше, ніж у літніх). Нарешті, мелатонін нормалізує такі необхідні організму глибокий сон і парадоксальний сон.

Подібні результати пояснюють, чому американський ринок снодійних препаратів виявився спадом попиту з моменту введення мелатоніну у вільний продаж. Насправді звичайні снодійні не забезпечують настільки якісний сон, більшість з них продовжують фазу легкого сну і зменшують фазу необхідного глибокого сну.

Якщо сновидінь мало, людина відчуває нестачу гормонів статевих залоз: естрогени допомагають краще спати, збільшуючи фазу глибокого сну та REM; прогестерон має ще більш гіпнотичну дію; у чоловіків тестостерон, чоловічий гормон, також добре впливає на якість сну, як і естроген у жінок. Тривалий сон, який не відновлює сили, говорить про дефіцит гормону росту. Пацієнти, які відчувають нестачу цього гормону, сплять довше (фази 1 і 2 триваліші), але менш глибоко (фази 3 і 4 короткі) і бачать менше снів. В результаті прийому гормону росту їх сон стає коротшим, але краще, багатшим сновидіннями і глибше.

Лікування гормонами щитовидної залози також може покращити якість сну, що дивно, оскільки збудливий вплив цих гормонів досить відомий. Вони виводять із сонливого стану апатичних пацієнтів, які відчувають дефіцит гормонів щитовидної залози. Але пояснення цьому просте. Люди з дефіцитом цих гормонів дрімають довше (фази 1 та 2), а сплять менше (фази 3 та 4). Що відбувається при прийомі препарату із гормонів щитовидної залози? Фази 3 та 4 глибокого відновлюючого сну збільшуються, фаза 2 поверхневого сну стає коротшою, а фаза REM значно зростає. Благотворний вплив цих гормонів відчувають також пацієнти, які хропуть або страждають на апное (зупинка дихання уві сні). У цих пацієнтів хропіння провокується непрохідністю дихальних шляхів внаслідок їх набряку, званого мікседемою. Якщо такі пацієнти вдаються до лікування гормонами щитовидної залози, набряк розсмоктується, вони менше хропуть, вночі прокидаються рідше, краще сплять.

Гідрокортизон – стероїдний гормон, що синтезується і секретується корою надниркових залоз, є одним з основних глюкокортикоїдів. Він виділяється в найбільшій кількості в момент ранкового пробудження і в деяких обставинах благотворно впливає на глибокий сон. Однак слід уникати великих доз гідрокортизону або його похідних перед сном, які можуть спричинити безсоння.