Корисні властивості базиліка

Базилік, корисні властивості якого відомі вже протягом багатьох століть, є запашною травою зеленого або фіолетового відтінку з характерним, пряним запахом. Вирощується безліч видів базиліка – саме сорт визначає його ароматний відтінок та різні сфери застосування, від кулінарії до ароматерапії.

На вигляд базилік нагадує перечну м’яту, а назва його перекладається з грецької як “королівський” (basilikohn). В Індії базилік вважається священною травою, його додають у багато страв. Індуси часто вирощують базилік як кімнатну рослину: вважається, що він дезінфікує приміщення, охороняє людей від простудних та інфекційних захворювань. Базилік, корисні властивості якого визначаються його хімічним складом, застосовується як приправа до м’ясних, овочевих страв та маринадів, як ароматична добавка до випічки. Для використання (вживання в їжу та в оздоровчих цілях) краще купувати свіжу зелень – вона містить найбільшу кількість активних речовин. Зберігати базилік можна в прохолодному місці не більше 4-х днів – як тільки листочки починають в’янути, він втрачає свої смакові та корисні якості.

Корисні властивості базиліка ще не до кінця вивчені, але, здебільшого, вони обумовлені високим відсотковим вмістом ефірної олії, яке і надає цій рослині такий пряний аромат та смак. До складу олії входять евгенол, ліналоол, камфора (стимулює роботу серця) та деякі інші хімічні речовини, що визначають оздоровчий вплив базиліка на організм людини. Крім того, базилік містить фітонциди (мають антибактеріальні властивості), каротин (вітамін А), вітаміни С і РР (зміцнюють стінки судин). Базилік має сечогінну дію, допомагає позбутися набряків і очистити нирки.

На землі зустрічається 150 видів цієї рослини, своє походження він веде з Азії та Індії. У Європі базилік став користуватися популярністю відносно нещодавно – незвичайний аромат цієї приправи тривалий час не знаходив застосування у місцевій національній кухні. У нашій країні він є городною рослиною та культивується на півдні Росії та Кавказі. Збирають базилік двічі за сезон – влітку та восени, сушать у тіні, розкладаючи тонким шаром. Добре висушена рослина повинна вільно розтиратись у порошкоподібний стан. Запасти траву на зиму можна і в скляних банках (добре пересипавши сіллю) або заморозити в морозилці, розклавши її за невеликими формами – такий спосіб дозволяє зберегти всі корисні властивості базиліка.

Корисні властивості базиліка – лікуємо ГРЗ
Ефірне масло, що входить до складу цієї рослини, чудово допомагає при застудних захворюваннях: полегшує дихання, знімає запалення, бореться з інфекцією і знижує температуру. Використовувати базилік можна як зовнішньо, так і внутрішньо, приготувавши з нього настій. Для цього траву подрібніть, залийте окропом з розрахунку ст. ложка базиліка на склянку води, дайте настоятися 30 хвилин і процідіть. Приймайте на день по 50 мл (при застуді) 3-4 рази або полощіть отриманим розчином горло (при ангіні).

Якщо у вас немає температури, можна прийняти ванну з базиліком. Два літри приготованого відвару вилийте у ванну (температура води 39-40 градусів) і полежіть у ній 15 хвилин. При запаленні верхніх дихальних шляхів непогано зробити інгаляцію: додайте в гарячу воду кілька гілочок базиліка, ромашку (ст. ложку), 1 краплю евкаліптової олії та подихайте над цим розчином 10-15 хвилин.

Базилік, його корисні властивості можна використовувати і при отіті. Приготуйте наступний настій: залийте 2 ст. ложки листя базиліку 500 мл холодної води, доведіть до кипіння і зніміть з вогню. Процідіть, змочіть чисту марлю і накладіть на хворе вухо. Зверху прикрийте теплою пов’язкою і потримайте 1 годину компрес.

Корисні властивості базиліка при серцево-судинних захворюваннях та стресі
Базилік, поряд з перерахованими корисними властивостями, має ще тонізуючі якості, нормалізує серцеву діяльність. Для швидкого відновлення сил при інтенсивному фізичному чи психологічному навантаженні та позбавлення від серцевого болю невротичного характеру відмінно допомагає наступний засіб: ст. ложку листя базиліка (квіти та стебла) та ч. ложку лимонної цедри заливають теплою водою (1 склянка) і кип’ятять протягом 10 хвилин. Приймають відвар по 50 мл кілька разів на день перед їдою. Антиоксиданти, що містяться в рослині, захистять судини від стоншення, калій нормалізує тиск, а евенгол знизить вміст холестерину в крові. Настоянку можна приймати не більше трьох тижнів, потім потрібно зробити перерву.

Любителі пікантних закусок можуть побалувати себе простим, але надзвичайно смачним салатиком від жіночого журналу JustLady – зрештою, базилік, про корисні властивості якого ми сьогодні говоримо, застосовується не тільки як відвари, але і як пікантна приправа:

“Салат із базиліком”. Розкладіть на великій тарелі листя зеленого салату, наріжте великі помідори кільцями шириною 1-1.5 см і красиво розташуйте їх на листі.