Як навчити дитину гарним манерам

Сьогодні дуже часто можна почути фрази: «Сучасні діти невиховані», «У наш час ми вміли поводитися», «Дітям не вистачає добрих манер» тощо. Однак хороші манери не з’являються у дитини власними силами. Батьки повинні цілеспрямовано розвивати їх у дітей та показувати гарний приклад такої поведінки. Виховати дітей такими, якими ми хочемо їх бачити, – це наше завдання та наша відповідальність.

Час та зусилля, які батьки вкладають у те, щоб прищепити дитині гарні манери, окупаються сповна. Як тільки дитина навчиться гарним манерам, вона запам’ятає їх на все життя, і атмосфера в сім’ї стане набагато приємнішою. Хороші манери допомагають людям налагоджувати контакти з оточуючими, влаштовуватися працювати і загалом бути успішнішими у житті. Культура взаємин між людьми колись перетворила примітивне суспільство на цивілізоване. У сім’ях, де кожен має гарні манери, люди не тільки створюють гарне враження в очах оточуючих, але й можуть позитивно взаємодіяти один з одним і впоратися із внутрішньосімейними конфліктами. І це – прямий результат добрих манер.

Хороші манери слід щепити дитині з ранніх років. Розглянемо кілька порад, які допоможуть батькам у цій нелегкій справі.

1. Показуйте дитині приклад хороших манер і пояснюйте правила доброї поведінки

Щоб прищепити дитині хороші манери, перш за все ви самі повинні ними мати. Часто можна спостерігати, як у вихованих батьків діти також виростають вихованими. Тому ви повинні стати для дитини прикладом гарної поведінки.

2. Практикуйте хороші манери вдома

Якщо ви не знаєте, як прищепити дитині хороші манери, перш за все, ви повинні розуміти, що це досягається шляхом тривалої практики. Вдома ви можете розігрувати різні ситуації, що вимагають гарних манер, за ролями. Також можна практикувати добрі манери під час сімейних вечерь.

3. Навчіть дитину ввічливим фразам на різні випадки

Почніть навчання дитини хорошим манерам з п’яти основних ввічливих слів і фраз: будь ласка, дякую, вибачте, можна мені …? і «ні, дякую».

4. Використовуйте позитивне підкріплення

Дитині важливо хвалити. Найчастіше трапляється так, що батьки лають дитину за те, що вона в чомусь повівся неправильно, і при цьому не помічають її гарної поведінки. Однак хвалити дитину за прояв гарних манер не менш важливо. Це надихне його і мотивує добре поводитися в майбутньому.

5. Виявляйте терпіння

Коли батьки намагаються прищепити дитині добрі манери, вони повинні пам’ятати, що діти за своєю природою егоцентричні. Їм потрібен час, щоб зрозуміти необхідність думати про інших, менше говорити, більше слухати співрозмовника тощо.

6. Стати для дитини наставником

Щеплюючи дитині хороші манери, обговорюйте з нею різні ситуації, що трапляються в її житті, і допомагайте їй знайти найкращий спосіб поведінки в таких ситуаціях. Розмовляйте з дитиною про її життя, давайте поради – так ви мотивуєте дитину контролювати її соціальне життя та ставити в ній цілі. Будьте уважні до того, про що говорить вам дитина. Спробуйте зрозуміти, з якими труднощами він стикається. Нікому не подобається спілкуватися з грубими дітьми, і ви повинні розповісти про це дитині. Це можна пояснити на прикладі інших дітей, які не подобаються вашому синові чи дочці через свою грубу поведінку.

7. Навчіть дитину правилам поведінки за столом

Дитина зазвичай легко засвоює правила поведінки за столом, особливо маючи можливість постійно практикуватись у цьому. Тому якнайчастіше влаштовуйте сімейні сніданки або вечері. Окрім інших переваг, вони навчать дитину хорошим манерам за столом.

8. Виправляйте у дитини прояви поганої поведінки

Якщо ви хочете навчити дитину хорошим манерам, ви повинні зрозуміти, що діти часто не розуміють, що роблять неправильно в тих чи інших ситуаціях. Тому не варто карати дитину за те, що вона в чомусь припустилася помилки, краще пояснити їй, у чому вона неправа і як їй слід вчинити.